آزادی تفکر، آزادی بیان و چند نکته دیگر

بعضی از دانشجویان دانشگاه شاهد (آن هم رشته علوم اجتماعی) آزادی تفکر را می پذیرند اما با آزادی بیان مشکل دارند. به این بزرگواران عرض می کنم آزادی تفکر چیزی نیست که شما بتوانید آن را به دیگران بدهید یا ندهید. آزادی تفکر یعنی این که هر فردی آزاد است به هر شکل ممکن فکر کند. مگر شما در ذهن دیگران حضور دارید که بدانید در مغز دیگران چه فکری در حال پردازش است تا تصمیم بگیرید که به دیگران آزادی بدهید یا ندهید. شاید روزی برسد که فناوری هایی اختراع شود که فکر خوانی کند و بر اساس آن بتوان مانع فکر کردن دیگران شد اما تا آن جا که اطلاع دارم خوشبختانه چنین فناوری سرکوبگری هنوز اختراع نشده است. پس دوستان گرامی! آزادی تفکر  مقوله ای خارج از توانایی شماست که بخواهید آن را به دیگران هدیه کنید یا دیگران را از آن محروم کنید. آن چه مهم است آزادی بیان است؛ آزادی بیانِ آن چه که در مغز ما می گذرد. البته پرواضح است که آزادی بیان با هرج و مرج فرق دارد مثلا شما نمی توانید به دیگر اقوام، دین ها، نژاد ها و غیره توهین کنید.

بعضی از دانشجویان خاص در دانشگاه شاهد فکر می کنند:

1- آزادی تفکر داریم اما آزادی بیان نداریم.

2- فقط دانشجویان (آن هم نه همه دانشجویان) آزادی بیان دارند ولی استاد از چنین حقی برخوردار نیست.

3- استاد فقط می تواند در کرسی های آزاد اندیشی (و نه در کلاس) اندیشه های خود را بیان کند.

4- دانشگاه خط قرمز دارد. خط قرمزها را هم یک دانشجوی (به قول خودشان) 20 ساله تعیین می کند.

5- دانشجو باید استاد را تغییر دهد تا دانشگاه و در نهایت، جامعه متحول شود. به عبارت دیگر، دانشجو به استاد می آموزد که چگونه فکر کند و چگونه تدریس کند (یادگیری متقابل هم نه، یادگیری استاد از دانشجو).

6- بیشتر از دیگر دانشجویان می فهمند و باید مواظب باشند که دوستان شان گمراه نشوند (توهم دانای کل بودن و پاسدار ایمان دیگران بودن).

7- استاد دانشگاه یک روشنفکرنمای بی همه چیز و بی همه کسی است که دانشجو می تواند در وبلاگ اش او را به هر صفت بی ادبانه ای موصوف کند.

8- فقط جلال آل احمد (و کمی هم دکتر علی شریعتی) روشنفکر راستین هستند. (اندیشه های جلال هم به کتاب غربزدگی و حرف های او درباره خیانت های روشنفکران تقلیل پیدا می کند).

9- به خاطر بیان نظرات حکیمانه شان در کلاس، استاد به آن ها نمره کم (بد) داده است و نه به خاطر کم سوادی و لاف های گزاف شان.

10- استادی که تحریف ها، توهین ها، تهمت ها و تهدیدات دانشجو را نادیده می انگارد و عادلانه  نمره می دهد از ترس اش بوده است که چنین کرده است و نه از سر آزاد منشی و عدالت طلبی.

11- جامعه ما فرهنگی متفاوت با بقیه جامعه ها دارد پس باید خیلی از دستاوردهای بشری را نادیده گرفت و همه چیز را از نو اختراع کرد. (گویی که همه جامعه ها شبیه هم هستند و فقط جامعه ماست که تافته جدا بافته است.)

 

پی نوشت:

1- اکثر دانشجویان دانشگاه شاهد (دست کم دانشجویان رشته علوم اجتماعی که من می شناسم) مثل موارد بالا فکر نمی کنند.

2- فقط بعضی از دانشجویان خاص که توهم دارند دانای کل هستند و از ایمان کامل برخوردارند (رفتارشان نشانگر چنین چیزی است) مثل موارد بالا می اندیشند.

3- یکی از این متوهمان که در کلاس من نبوده است و با من هیچ درسی نگذرانده است با استناد به مطالب تحریف شده یک دانشجوی مغرض و قدرناشناس (کافه درخت فندق  http://andishehayazad.blogfa.com/post/26 )، 

در قسمت نظرات همین وبلاگ و وبلاگ اندیشه ها، انواع فحش ها و تهدیدات را نثارم کرده است و آن وقت با پررویی تمام در وبلاگ اش خطاب به دیگران می نویسد: 

«تقوا، تقوا، تقوا».

واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می کنند / چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

4- خواندن کتاب «زندگی بدون تزویر؛ راهی به سوی بالا» نوشته الکساندر سولژنیتسین را به خوانندگان این وبلاگ توصیه می کنم. روشن وزیری کتاب را ترجمه کرده و شرکت نشر و پژوهش فرزان روز آن را در سال 1374 منتشر کرده است.

 در عجبم که «توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند»

شاد باشید.

/ 1 نظر / 16 بازدید
از بچه های روانشناسی

سلام استاد وقتتون بخیر نوشته هاتون کاملا صحیه و از این قبیل اظهار نظر ها و رفتار ها از این قشر افراد زیاد در دانشگاه ما دیده میشه (متاسفانه ... ) و مشکل این است که این افراد اسم دین رو با اشتباه های خودشون خراب میکنند .و همه ی حرف های اشتباهشون رو پشت دیم پنهان میکنند. و انقدر حق به جانب رفتار میکنند که انگار هیچگاه اشتباهی نداشتند! البته درباره ی رفتار کلی این افراد این حرف ها رو گفتم نه صرفا فرد خاصی! و البته ماهم جوونیم و هیجان هایی داریم ! و از استادان بیشتر انتظار داریم که مدارا کنند . و برخی از اشتباهاتمون رو با صبوری و بزرگواری خودشون بپوشونن! به امید روزی که همه بدنبال حقیقت باشیم و برای بیان اون آزادی داشته باشیم موفق و پیروز باشید ...